Kender du til et område, der godt kunne bruge forbundets opmærksomhed, eller drømmer du om at få indflydelse på, hvilken vej forbundet skal gå? Så skal du stille op som kandidat til bestyrelsen. På årets generalforsamling er der flere poster på genvalg.
Hvor mange pladser er på genvalg?
Ved dette års generalforsamling, der finder sted søndag 25. maj, er der genvalg til fire bestyrelsesposter – og det er din mulighed for at få indflydelse på forbundets retning.
Hvem kan stille op?
Det er A-medlemmer, der kan stille op.
Hvornår er der deadline for opstilling?
Hvis du ønsker at stille op, skal du melde dig som kandidat senest tirsdag 11. marts.
Hvad skal min opstilling indeholde?
Du skal medsende en personlig præsentation af dig selv og en motivation for, hvorfor du ønsker at blive medlem af bestyrelsen – sammenlagt maks. en halv A4-side. Vi skal også bruge et portrætbillede af dig.
Hvor sender jeg det til?
Du sender din præsentation og billede til dsf@skuespillerforbundet.dk – skriv ‘bestyrelseskandidat’ i emnefeltet.