Sådan får du penge
fra Filmex

For at vi ved, hvilke produktioner du har rettigheder til – og derfor skal have udbetalt rettighedspenge for – skal vi have dine kontrakter. Her får du en guide til, hvordan du uploader dem, og hvornår du skal gøre det.

Hvordan indsender du dine kontrakter til Filmex?
Mit Filmex er rettighedshavernes portal, og det er her, du som rettighedshaver skal uploade dine kontrakter. På portalen kan du indsætte kommentarer til dine kontrakter. Du kan også udfylde supplerende informationer, som vi har brug for i forbindelse med sagsbehandlingen.

Vær opmærksom på, at du kan ikke sende dem på mail eller med post. Vi kan kun behandle dine kontrakter, når de bliver uploadet til Mit Filmex.

Hvilke kontrakter skal Filmex have?
Det kan du se hos Filmex.dk

Skal du indsende kontrakt for en anden?
Hvis du skal indsende kontrakter på vegne af andre, skal du sende den på mail til Filmex ved at klikke her

Hvornår bliver pengene udbetalt?
Vi fordeler rettighedspenge hvert år i september.

Hvornår er der deadline?
Portalen er åben året rundt, og du kan derfor altid uploade kontrakter – fx hver gang du er færdig med en produktion.
Hvis du vil være sikker på at være med i fordelingen i september, skal du uploade dine kontrakter senest 8. april.

Hvor kan jeg se mine udbetalinger?
Du modtager oversigterne over dine Filmexudbetalinger på mail.

  Har du brug for hjælp?

Hvis du har spørgsmål om udbetaling af vederlag for udnyttelse af dine rettigheder og upload af Filmexkontrakter etc., kan du kontakte Filmex på tlf. 3324 2200 eller sende en mail ved at klikke her.

Til toppen